Hipertónia prevalenciája
Lajtos Melinda A magas vérnyomás napjainkban Magyarországon és az egész világon népbetegségnek számít. Hazánkban az előfordulási gyakorisága igen nagy, a felnőtt lakosság közel egynegyedét érinti.
A legtöbb ember a magas vérnyomást nem tartja betegségnek, a lakosság közel 20 százaléka nem is tudja, hogy hipertóniás beteg.
A már diagnosztizált betegek közel 25 százaléka nem vagy rosszul kezelt.
Az esszenciális hypertonia poligénes öröklődésű, melyben egyelőre csak az angiotenzinogén ACE gén szerepe látszik bizonyítottnak. Egyes ritka hypertoniákban mutációk mutathatók ki a A kisebb nefronszám, csökkent filtráció miatt gyakrabban észlelhető magas vérnyomás betegség kisebb születési súly esetén.
A betegség jelentőségét az adja, hogy a kardiovaszkuláris hipertónia prevalenciája egyik leggyakoribb rizikótényezője a magas vérnyomás, illetve igen magas a halálozási rátája. A cél, hogy felhívják a figyelmet a sokszor rejtve maradó kór veszélyeire, a megelőzés fontosságára és lehetőségeire, valamint a betegség kezelésének módozataira.
Minden korosztályt érinthet a magas vérnyomás A közhiedelemmel ellentétben a betegség megjelenése nemcsak a felnőtteket és időseket hipertónia prevalenciája, hanem egyre gyakrabban jelentkezik már serdülőkorban is.
Igaz, a vérnyomás növekedést mutat a kor előrehaladtával, így a krízishipertónia kezelése vérnyomás mint betegség mégis csak az 50 év fölöttieknél gyakoribb.
Azonban hazánkban a serdülőkorúak 3 hipertónia prevalenciája is diagnosztizálták már a betegséget. Mind a két nem egyaránt érintett lehet, tanulmányok szerint 50 év alatt főként a férfiaknál, 65 év felett pedig a nőknél jelenik meg gyakrabban.
A terápia célja a vérnyomáscsökkentés mellett a célszerv károsodások és a társbetegségek gyógyítása is. A magas vérnyomástól szenvedő beteg teljes állapotának felmérése után határozzák meg, hogy milyen kockázati csoportba tartozik és ennek megfelelően milyen kezelésre azonnali antihypertensív gyógyszeres terápia, további monitorozás, életmódbeli változtatások, egyéb rizikófaktorok [75] kiiktatása van szüksége.
Hirdetés A magasvérnyomás-betegség okai A magasvérnyomás-betegség oka, lehet ismeretlen essentialis hipertónia vagy ismert secunder hipertónia. A betegek több mint 90 százaléka az ismeretlen eredetű csoportba tartozik.
A legtöbb kutatás szerint a genetikának kiemelkedő szerepe van, vagyis a fiatalabb korban megjelenő hipertónia prevalenciája esetén családon belüli öröklődés figyelhető meg. Ezért kiemelkedő fontosságú minden esetben tisztázni, hogy a családon belül kiket érint ez a betegség.
Érdekes megfigyelés a kutatók részéről, hogy az anya gyermek között szorosabb a hajlam az öröklődésremint apa és gyermek között. Különböző vizsgálatok arra is fényt derítettek, hogy milyen összefüggés lehet a földrajzi elhelyezkedés és szociális helyzet között.
Navigációs menü
Megfigyelések alapján, a mediterrán országokban élő emberek között kisebb gyakorisággal fordul elő a magas vérnyomás problémája, mint az északi országok lakóinál. A rossz szociális környezet, munkanélküliség, alkoholizmus, dohányzás, stressz, alacsony iskolai végzettség, alultápláltság és akár az alacsony születési súly is növeli a hajlamosságot. A hajlamosító tényezők közül még mindig inkább az elhízás és a cukorbetegség a legjelentősebb. Ezt olvasta már?
A terápiarezisztens hipertónia gyakorisága
Hogyan mérje helyesen a vérnyomását? Elhízás - életmódváltással jó eredményeket lehet elérni Napjainkban a fejlett országokban egyre csak növekszik az elhízottak száma, és sajnos mára a túlsúly a kisgyermekeket is érintheti. Az elhízás és a hipertónia között pedig szoros összefüggés van.
A vérnyomásértékek osztályozása.